15 stycznia 2025

Rabaty pośrednie - skutki podatkowe w CIT i VAT

Rabaty pośrednie - skutki podatkowe w CIT i VAT

 

Rabaty pośrednie to jeden z częściej stosowanych sposobów na zwiększenie obrotów towarami producenta lub dystrybutora. Chociaż są korzystne dla obu stron, to rabaty pośrednie powodują sporo wątpliwości u podatników. Pomimo braku transakcji dochodzi do skutków podatkowych, które powinny zostać odpowiednio rozliczone.
 
 

Na czym polega rabat pośredni 

 

Rabat pośredni w modelowym kształcie polega  na tym, że kupujący otrzymuje rabat nie od sprzedawcy, ale od wcześniejszego dostawcy towaru w danym łańcuchu transakcji. Przykładowo, rabat może polegać na tym, że: 

12 stycznia 2025

M. Housel - Psychologia pieniędzy. Książka o tym, jak grać w pieniądze

M. Housel - Psychologia pieniędzy. Książka o tym, jak grać w pieniądze

 

Przeczytałem „Psychologię pieniędzy” Morgana Housela. To książka, którą poleca chyba każdy, kto jest związany z finansami i inwestowaniem. Nie dziwię się, gdyż faktycznie w bardzo prosty i klarowny sposób Housel wykłada, co jest ważne w inwestowaniu i jak podchodzić do pieniędzy w życiu. W dużym skrócie - ważne są konsekwencja i czas, ponieważ one pozwalają niwelować straty i budować majątek. Zaś pieniądze mają być narzędziem do kupna czasu, a nie poklasku obcych osób.

Poniżej zebrałem kilka cytatów, które dobrze tłumaczą te kwestie. Książkę naprawdę warto przeczytać, bez względu na to, na jakim poziomie jest twoja wiedza inwestycyjna oraz wyniki portfela. Mi ułatwiła poukładać i usystematyzować podstawowe zasady gry w pieniądze.

10 stycznia 2025

Opodatkowanie pomocy otrzymanej od fundacji

Opodatkowanie pomocy otrzymanej od fundacji

Podopieczni fundacji mogą otrzymywać różnego rodzaju pomoc. Mogą to być środki finansowe, rzeczy jak np. sprzęt rehabilitacyjny, czy pokrycie kosztów świadczeń, np. medycznych czy innych. Otrzymanie takiej pomocy nie jest obojętne podatkowo dla podopiecznego i może rodzić różne skutki podatkowe.  

 

opodatkowanie pomocy od fundacji

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń 

Podatek dochodowy, czyli tzw. PIT, obejmuje zasadniczo wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów, które są zwolnione z podatku na mocy przepisów ustawy. Dochód zaś to różnica między przychodem a kosztem uzyskania przychodów.  

2 stycznia 2025

Zakup dzieła sztuki na firmę a skutki podatkowe

Zakup dzieła sztuki na firmę a skutki podatkowe

Rynek sztuki rozwija się z roku na rok. Zakup sztuki nie jest już jedynie domeną marszandów i kolekcjonerów sztuki. Coraz częściej w sztukę inwestują osoby niezwiązane z rynkiem sztuki, w tym także przedsiębiorcy. Inwestycja w sztukę pozwala dywersyfikować portfel inwestycyjny, a nierzadko osiągać wysokie stopy zwrotu. Zakup sztuki może mieć również wymiar czysto kulturalny lub estetyczny, jako chęć posiadania ładnych rzeczy, które upiększą firmowe wnętrza. W końcu, zakup sztuki może być celem handlowym, gdy przedsiębiorca postanawia handlować sztuką jak innymi towarami. W zależności od celu zakupu sztuki różnie kształtują się skutki podatkowe dla przedsiębiorcy. 

 


 

Czy zakup sztuki jest kosztem uzyskania przychodów? 

 

Koszty uzyskania przychodów obniżają podatek dochodowy do zapłaty przez przedsiębiorcę. Dlatego ustawy podatkowe wskazują, kiedy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodów a organy podatkowe bacznie pilnują przestrzegania tych przepisów. Żeby dany wydatek móc zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu albo zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów. Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki: