30 listopada 2024

Reklamacja wadliwego samochodu - wzór pisma z reklamacją

Reklamacja wadliwego samochodu - wzór pisma z reklamacją

Zakup samochodu – czy to u dealera czy z rynku wtórnego - w zależności od kontekstu, może być koniecznością, podwyższeniem komfortu życia lub też realizacją pasji. W każdym z tych przypadków kupującemu zależy, aby kupiony samochód był bez wad i nie sprawiał problemów. W związku z tym, gdy pojawiają się wady, to warto znać przepisy, które pozwolą na skuteczne egzekwowanie praw. Artykuł dotyczy reklamacji pomiędzy przedsiębiorcami* oraz pomiędzy osobami prywatnymi. Nie dotyczy natomiast reklamacji konsumenckich, czyli gdy konsument kupuje samochód od przedsiębiorcy (jeżeli potrzebujesz pomocy w takiej sprawie, skontaktuj się ze mną przez e-mail) 

reklamacja samochodu
  

Za jakie wady samochodu odpowiada sprzedawca 

Przy zakupie nowego lub używanego samochodu co do zasady kupującemu przysługuje z mocy prawa rękojmia. Jest to bardzo korzystne dla kupującego uprawnienie na wypadek pojawienia się wad w samochodzie. 


Rękojmia chroni kupującego, jeśli kupiony samochód jest niezgodny z umową (art. 556 KC**). A więc, jeśli tylko w umowie nie ma żadnej informacji na temat tego, że samochód jest uszkodzony, niesprawny lub wymaga jakichś napraw, to należy zakładać, że samochód jest bez wad, usterek, awarii itp. W związku z tym, jeżeli po jego zakupie ujawni się jakaś wada samochodu, to może za nią odpowiadać sprzedawca. Przy czym, sprzedawca nie będzie odpowiadał za kwestie związane z normalny zużyciem samochodu, jak na przykład wymiana zużytych części eksploatacyjnych, płynów, czy chociażby postępująca korozja samochodu, która była już obecna w dniu zakupu samochodu.  

Sprzedawca ponosi odpowiedzialność również w przypadku, gdy kupiony samochód nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca. A więc przykładowo, jeśli w samochodzie brakuje jakiegoś wyposażenia, które zostało opisane w ofercie (np. wentylowanych foteli, brak powłoki zabezpieczającej lakier).  

Sprzedawca odpowiada również, jeżeli samochód został wydany w stanie niezupełnym, czyli np. bez kompletu zimowych opon lub haka holowniczego, jeśli takie były przedmiotem umowy sprzedaży samochodu.  

Sprzedawca będzie odpowiadał również, jeżeli kupiony samochód będzie posiadał wady prawne. Samochód jest dotknięty wadą prawną, jeżeli stanowi własność osoby trzeciej, jest obciążony prawem osoby trzeciej albo ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu samochodem wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu (art. 556[3] KC). Taka wada prawna może przykładowo polegać na tym, że sprzedawca sprzedał samochód otrzymany w spadku, bez przeprowadzenia odpowiednich postępowań spadkowych. Czyli sprzedał samochód, który jeszcze prawnie nie był jego własnością, ponieważ dopiero przeprowadzenie odpowiednich postępowań spadkowych sprawia, że spadkobierca staje się właścicielem samochodu.  

Należy mieć na uwadze, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy (art. 557 KC). Tak więc poinformowanie kupującego o wadach zwalnia sprzedawcę z odpowiedzialności za te wady. Przy czym, to nie oznacza, że jeśli w umowie została zawarta klauzula “kupujący zapoznał się ze stanem samochodu i nie stwierdza wad”, to taka klauzula zwalnia sprzedawcę z odpowiedzialności za wady, jeśli tych nie dało się wykryć przy oględzinach samochodu. Do stwierdzenia zupełnego stanu technicznego samochodu nierzadko konieczne są specjalistyczne narzędzia, urządzenia a nawet oprogramowanie, którego zwykły kierowca nie musi mieć. Tym bardziej taka klauzula nie zwalnia z odpowiedzialności za wady ukryte.  

 

Jak długo sprzedawca odpowiada za wady samochodu? 

Sprzedawca samochodu jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w samochodzie sprzedanej w tej samej chwili (art. 559 KC). Więc zasadniczo, sprzedawca samochodu odpowiada za wady, które istniały już w chwili sprzedaży. Odpowiada również za wady, które pojawią się później, ale wynikną z przyczyn, które istniały już w chwili sprzedaży.  

Przykład: Piotr kupił samochód używany. Trzy miesiące po zakupie uległ awarii układ elektryczny, który unieruchomił auto. Okazało się, że przyczyną awarii jest niezabezpieczona wiązka elektryczna. Przyczyna awarii tkwiła w samochodzie już w chwili jego zakupu, więc za awarię odpowiada sprzedawca. 

Sprzedawca wadliwego samochodu odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Po upływie dwóch lat odpowiedzialność sprzedawcy wygasa. 

 

Wadliwy samochód a uprawnienia kupującego 

W przypadku, gdy samochód okaże się wadliwy, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy. Sprzedawca może wówczas “odbić piłeczkę” i niezwłocznie oraz bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymienić samochód na wolny od wad (to raczej niemożliwe, chyba że w przypadku dealera samochodowego) albo usunąć wadę. Jeżeli jednak samochód był już wcześniej wymieniany lub naprawiany i znowu pojawia się wada, to sprzedawca musi uznać obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy (art. 560 KC). 

Oprócz powyższego, kupujący ma prawo żądać wymiany samochodu na wolny od wad albo usunięcia wady, czyli naprawy. Sprzedawca jest obowiązany wymienić wadliwy samochód na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego (art. 561 KC). 

Ponadto, kupujący może żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W szczególności kupujący może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia samochodu oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów (art. 566 KC). 

 

Jakie są uprawnienia w przypadku gwarancji? 

Wielu sprzedawców udziela na sprzedawane samochody gwarancji. W przypadku nowych samochodów gwarancji udziela producent. W przypadku korzystania z uprawnień wynikających z gwarancji, kupujący musi dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Zasady gwarancji nie są ściśle regulowane przez przepisy prawa i gwarant może je kształtować dosyć swobodnie. 

Obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług. Jeżeli została udzielona gwarancja co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że gwarant jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, o ile wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w oświadczeniu gwarancyjnym (art. 577 KC). Niemniej, gwarancja może przewidywać inny zakres uprawnień, jak również sposób ich realizacji. Może na przykład przewidywać, że zwrot zapłaconej ceny za samochód jest możliwy dopiero na skutek piątek nieudanej naprawy. Lub też, że naprawa samochodu może być dokonana w terminie 60 dni.  

 

Wzór reklamacji wad samochodu 

Przepisy nie przewidują, w jakiej formie powinna zostać złożona reklamacja wad samochodu. Niemniej, najbardziej odpowiednią formą jest forma pisemna lub elektroniczna. A więc może to być pismo z reklamacją wysłane do sprzedawcy albo e-mail. Taka forma pozwoli dobrze ubrać w słowa roszczenie reklamacji a także zachować dowód złożenia reklamacji. Odradzam składanie reklamacji ustnie lub telefonicznie, ponieważ ciężko może być udowodnić fakt złożenia reklamacji, jej zakres czy stanowisko sprzedawcy.  

  • Reklamacja powinna zawierać przynajmniej: 
  • Dane kupionego samochodu (marka, model, numer VIN lub rejestracyjny) 
  • Datę zakupu i dokument zakupu (np. umowa z dnia/faktura nr ... z dnia ...) 
  • Opis wady 
  • Roszczenie kupującego (odstąpienie od umowy, obniżenie ceny, wymiana, naprawa). 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z mojego wzoru, który został sprawdzony w wielu sprawach, to możesz zakupić go w cenie 120 zł. Wzór zawiera wszystkie dane potrzebne do złożenia reklamacji, a także fragmenty wyroków, które wskazują na odpowiedzialność sprzedawcy. Wzór jest opatrzony instrukcją wypełnienia, więc z łatwością go wypełnisz przy użyciu np. programu MS Word lub ręcznie po wydrukowaniu. Ewentualnie możesz skopiować jego treść i wkleić do maila. Wzór możesz stosować w wielu sprawach. LINK DO SKLEPU

 

Co dalej? 

 

 


* Nie dotyczy osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie ma ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

** Ustawa - kodeks cywilny.

1 komentarz:

  1. To moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Illuminati, po tym, jak próbowałem dołączyć przez ponad 2 lata, ale oszuści kilkakrotnie wyłudzili ode mnie pieniądze. Tak długo szukałem, aby dołączyć do Illuminati, ale oszuści wciąż zabierali mi pieniądze, aż do początku tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił mi użytą rejestrację i zapłaciłem za dużego członka, abym mógł zacząć, zostałem zainicjowany w World Order i otrzymałem kwotę 1 000 000 dolarów amerykańskich po zakończeniu mojej inicjacji. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecuję rozpowszechniać dobrą pracę Lorda Felixa Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Illuminati już dziś, skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem już dziś, jest on twoją najlepszą szansą na uzyskanie członkostwa w Illuminati, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!