16 września 2024

Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

Artyści oraz twórcy pod pewnymi warunkami mogą skorzystać ze zwolniona od podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT. Dzięki temu ich świadczenia mogą być tańsze nawet o 23%, czyli o wartość VAT. Artykuł opisuje, jakie warunki należy spełnić i na co uważać, aby móc bezpiecznie korzystać ze zwolnienia podatkowego. 

zwolnienie z VAT dla artystów
Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

 

Usługi kulturalne a zwolnienie z VAT

Przepisy podatkowe przewidują, że zwalnia się od podatku VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.


Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zatem spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze nie definiują pojęć "kultura" i "usługa kulturalna". Zatem przy dokonywaniu interpretacji przepisu ustawy posłużyć się należy wykładnią literalną, odwołując się do językowego znaczenia tych pojęć.

Zatem, kultura oznacza "materialną i umysłową działalność społeczeństw oraz jej wytwory", zaś usługa to "działalność gospodarcza służąca do zaspokajania potrzeb ludzi". Natomiast określenie kulturalny oznacza "odnoszący się do tworzenia i upowszechniania kultury lub stanowiący jej składnik".

Właściwym więc wydaje się przyjęcie, że kultura to ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w postaci np. dzieł artystycznych, związanych z twórczością artystyczną (np. o charakterze literackim, naukowym, plastycznym, muzycznym).

Twórcą zaś jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Podsumowując, ze zwolnienia może skorzystać twórca lub artysta wykonawca, który świadczy usługę kulturalną, za którą otrzymuje honorarium. Nie jest tak, że każdy artysta będzie mógł skorzystać z tego zwolnienia, więc każdy przypadek należy przeanalizować odrębnie. W przypadku wątpliwości co do możliwości skorzystania ze zwolnienia warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, która rozstrzygnie zagadnienie podatkowe artysty.

 

Kiedy artysta może być zwolniony z VAT

Przykładowe przypadki, w których artysta może zastosować zwolnienie z VAT:

  • muzyk, który daje koncert na komercyjnym festiwalu muzycznym,
  • muzyk, które daje koncert na imprezie miejskiej,
  • konferansjer, który prowadzi imprezę firmową,
  • aktor, który przedstawia spektakl w domu kultury,
  • usługa oprawy artystycznej wydarzenia,
  • reżyser widowiska.

Powyższe przykłady odnoszą się do indywidualnych twórców i artystów, niemniej zwolnienie może mieć zastosowanie również do zespołów, grup teatralnych, czy innych wieloosobowych formacji. Istotne, aby świadczenie było realizowane przez twórcę lub artystę wykonawcę, który bierze udział w tworzeniu utworu. Może to być przykładowo lider zespołu, który z członkami zespołu rozliczy się na podstawie umów o dzieło.

 

Usługi kulturalne, które nie korzystają ze zwolnienia z VAT

Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać artyści i twórcy, którzy wykonują swoją działalność w formie spółki handlowej, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, analizowanym zwolnieniem nie są objęte usługi pośrednio związane z kulturą, jak chociażby warsztaty artystyczne (nauka tańca, śpiewu, zajęcia teatralne itp.) czy spotkania autorskie, na których nie dochodzi do wykonania utworu.

Co więcej, sam przepis dotyczący zwolnienia podatkowego zawiera kilka wyjątków, które nie pozwalają na jego zastosowanie. Mianowicie, zwolnienie nie ma zastosowania m.in. do:

1) usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach,

2) wstępu:

a) na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,

b) do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych.

Tym samym, artysta który sprzedaje bilety na swój spektakl lub koncert, nie zastosuje zwolnienia z VAT. Jednocześnie, jeśli ten artysta za swój spektakl lub koncert jest wynagradzany w formie honorarium, to skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe. 

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w podatkach przy prowadzeniu działalności artystycznej, skontaktuj się ze mną i opisz swój problem: p.terpilowski@ptkrp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!