17 września 2024

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Rękojmia to instytucja prawna, która chroni kupującego przedsiębiorcę w przypadku, gdy towar kupiony na firmę jest wadliwy. Rękojmia jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego i przysługuje z mocy prawa. Tak więc działa już z tytułu samego dokonania zakupu danego towaru. Przy czym, zasady kodeksowe rękojmi mogą być w stosunku do przedsiębiorców zmodyfikowane przez sprzedawcę, ograniczone lub nawet wyłączone. Z mojej praktyki wynika jednak, że w większości przypadków zasady rękojmi nie są zmieniane i przysługuje ona w takim kształcie, w jakim została opisana w Kodeksie cywilnym. Poniżej opisuję najważniejsze zasady reklamacji towarów kupionych na firmę w oparciu o rękojmię z Kodeksu cywilnego. Znajomość tych zasad pozwoli na skuteczną reklamację towaru. Jeśli jesteś sprzedawcą, to znajomość tych zasad pozwoli uniknąć bezzasadnych reklamacji i kosztów z tym związanych.

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Co to jest rękojmia?

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne lub prawne towaru. Wadą fizyczną jest każda niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, np. gdy towar nie spełnia oczekiwań, nie ma właściwości, które były obiecane, lub nie nadaje się do użycia zgodnie z przeznaczeniem. Rękojmia zatem działa wtedy, gdy kupiony towar nie jest taki, jaki powinien być. Lub też kupiony towar się popsuł, ponieważ w chwili zakupu tkwiły w nim jakieś wady, które doprowadziły do jego popsucia, awarii. Rękojmia przysługuje w stosunku do towarów, a więc wszelkich ruchomości (maszyna, samochód, artykuły spożywcze, materiały budowlane, półprodukty, ale również zwierzęta itd.) oraz nieruchomości.

 

Kiedy towar jest wadliwy?

Rękojmia działa, jeśli towar jest wadliwy a za wadę odpowiedzialność ponosi sprzedawca. Towar jest zaś wadliwy, gdy nie jest zgodny z umową, a więc jeśli:

  • nie ma właściwości, które powinien mieć (np. nie spełnia określonych norm jakościowych, jest niezgodny z umówioną specyfikacją producenta lub indywidualnymi uzgodnieniami),
  • brakuje cech, które sprzedawca zapewniał, że towar będzie miał (np. inna jakość materiału niż przedstawiona na próbce),
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę (np. urządzenie nie działa w określonych warunkach),
  • został wydany w stanie niekompletnym (np. brak części lub akcesoriów, instrukcji).

Prawa przedsiębiorcy jako kupującego

Jako przedsiębiorca masz prawo do reklamacji towaru, jeżeli okaże się on wadliwy. Przedsiębiorca, który reklamuje towary kupione na firmę może wybrać jedno z czterech roszczeń:

  • Żądać wymiany towaru na wolny od wad,
  • Domagać się usunięcia wady przez sprzedawcę,
  • Złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny proporcjonalnie do wady towaru,
  • Odstąpić od umowy, jeżeli wada jest istotna.

Wada jest istotna, jeśli pozbawia towar jego funkcjonalności, czyni go bezużytecznym. W przypadku roszczenia wymiany lub usunięcia wady, sprzedawca powinien tego dokonać w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego. Kodeks cywilny nie daje sztywnego terminu na wymianę lub naprawę, ponieważ ten czas może być różny dla różnych kategorii towarów. Niekiedy naprawa może wymagać specjalistycznej diagnostyki lub ściągnięcia części z odległych krajów. W każdym razie, sprzedawca powinien dążyć do tego, aby czas nie był bezzasadnie wydłużony i dodatkowo powinien minimalizować niedogodności, np. naprawa nie powinna wpływać negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa kupującego.

Jak złożyć reklamację towaru kupionego na firmę?

W przypadku wykrycia wady, przedsiębiorca powinien:

  • Poinformować sprzedawcę o wadzie towaru niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Przy sprzedaży między przedsiębiorcami brak takiej informacji może skutkować utratą prawa do rękojmi przez kupującego.
  • Wskazać, czego żąda – naprawy, wymiany towaru, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy.

Złożenie reklamacji może mieć formę dowolną, przy czym warto, aby fakt złożenia reklamacji został utrwalony. A więc najlepiej, aby reklamacja miała formę pisemną, np. maila lub listu poleconego. Rozmowa prowadzona ze sprzedawcą w sprawie reklamacji towaru również powinna zostać utrwalona, wszystko to może okazać się bardzo pomocne na wypadek dochodzenia swoich roszczeń przed sądem.

Termin na zgłoszenie reklamacji

Sprzedawca odpowiada za wady towaru przez okres 2 lat od momentu jego wydania. W przypadku wad nieruchomości okres ten wynosi 5 lat. Dla przedsiębiorców istotne jest, aby wady stwierdzone w tym czasie zgłaszać niezwłocznie, aby nie utracić prawa do rękojmi. Przy reklamacji towaru kupionego na firmę bardzo istotne jest sprawdzenie kupionego towaru. Albowiem, kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeżeli nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o wadzie. W przypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później, kupujący traci uprawnienia, jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Kodeks cywilny nie wskazuje konkretnego terminu, ponieważ różne kategorie towarów mogą wymagać różnego podejścia w sprawdzeniu ich stanu. Ogólnie przyjmuje się jednak, że zbadanie towaru powinno zostać dokonane w terminie 14 dni od zakupu. Zawiadomienie sprzedawcy o wadzie nie musi mieć konkretnej formy ani treści. Niemniej, z mojej praktyki wynika, że najlepiej dokonać tego w formie pisemnej (e-mail, komunikator internetowy, list polecony) i dokładnie opisać na czym polega stwierdzona wada i kiedy została stwierdzona. Takie zawiadomienie może mieć już postać konkretnej reklamacji, a więc można od razu przedstawić swoje roszczenie co do załatwienia reklamacji.

Kiedy sprzedawca nie odpowiada za wady?

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru, jeżeli:

  • kupujący wiedział o wadzie w momencie zakupu,
  • ograniczył lub wyłączył swoją odpowiedzialność za wady w umowie, chyba że wada była zatajona podstępnie,
  • kupujący nie zbadał towaru lub nie zawiadomił niezwłocznie o wadzie.

Koszty naprawy lub wymiany oraz odszkodowanie

Koszty związane z naprawą, wymianą, demontażem i dostarczeniem wadliwego towaru do sprzedawcy ponosi sprzedawca. Co więcej, kupujący może domagać się zwrotu kosztów zawarcia umowy (np. kosztów notarialnych), kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Ponadto, kupujący może domagać się odszkodowania za szkody, jakie poniósł z tytułu wadliwości towaru. Przykładowo, jeśli wadliwa część zamienna linii produkcyjnej doprowadzi do jej uszkodzenia i konieczna będzie naprawa, to wówczas kupujący może domagać się zwrotu kosztów tej naprawy. Inny przykład – zakupiony samochód uległ awarii w trasie, przez co kupujący musiał wynająć lawetę oraz samochód zastępczy, aby dowieźć towary do miejsca przeznaczenia. Takie koszty powinny zostać zwrócone przez sprzedawcę.

Co zrobić, jeśli sprzedawca odmawia uznania reklamacji?

Jeśli sprzedawca nie uznaje reklamacji, a przedsiębiorca uważa, że towar rzeczywiście jest wadliwy, ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Proces sądowy będzie wymagał udowodnienia przez kupującego, że zakupiona rzecz jest wadliwa i że za wadę odpowiada sprzedawca. W tym celu przydatne będą wszelkie dokumenty związane ze sprzedażą, a w szczególności umowa, protokoły odbiorcze itp., a także korespondencja. Nie obędzie się bez opinii biegłego sądowego co do wadliwości towaru. Postępowanie sądowe może trwać nawet kilka lat, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w reklamacji kupionych towarów lub w sporze z kupującym, skontaktuj się ze mną i opisz swój problem: p.terpilowski@ptkrp.pl

wzór wezwania reklamacyjnego

Jeżeli chcesz skorzystać z opracowanego przeze mnie wzoru wezwania reklamacyjnego, to możesz go nabyć w kwocie 120 zł. Wezwanie zawiera reklamację na podstawie rękojmi z roszczeniem do wyboru, określenie dochodzenia dodatkowego odszkodowania oraz określenie terminu spełnienia żądania. Wezwanie jest uzasadnione odpowiednimi przepisami oraz wyrokami sądowymi, które tłumaczą odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy. Pismo zawiera 3 strony i jest edytowalne, więc może posłużyć w wielu sprawach. Wezwanie można zakupić poprzez LINK DO SKLEPU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!