17 września 2024

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Rękojmia to instytucja prawna, która chroni kupującego przedsiębiorcę w przypadku, gdy towar kupiony na firmę jest wadliwy. Rękojmia jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego i przysługuje z mocy prawa. Tak więc działa już z tytułu samego dokonania zakupu danego towaru. Przy czym, zasady kodeksowe rękojmi mogą być w stosunku do przedsiębiorców zmodyfikowane przez sprzedawcę, ograniczone lub nawet wyłączone. Z mojej praktyki wynika jednak, że w większości przypadków zasady rękojmi nie są zmieniane i przysługuje ona w takim kształcie, w jakim została opisana w Kodeksie cywilnym. Poniżej opisuję najważniejsze zasady reklamacji towarów kupionych na firmę w oparciu o rękojmię z Kodeksu cywilnego. Znajomość tych zasad pozwoli na skuteczną reklamację towaru. Jeśli jesteś sprzedawcą, to znajomość tych zasad pozwoli uniknąć bezzasadnych reklamacji i kosztów z tym związanych.

Reklamacja towarów kupionych na firmę w ramach rękojmi za wady

Co to jest rękojmia?

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne lub prawne towaru. Wadą fizyczną jest każda niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, np. gdy towar nie spełnia oczekiwań, nie ma właściwości, które były obiecane, lub nie nadaje się do użycia zgodnie z przeznaczeniem. Rękojmia zatem działa wtedy, gdy kupiony towar nie jest taki, jaki powinien być. Lub też kupiony towar się popsuł, ponieważ w chwili zakupu tkwiły w nim jakieś wady, które doprowadziły do jego popsucia, awarii. Rękojmia przysługuje w stosunku do towarów, a więc wszelkich ruchomości (maszyna, samochód, artykuły spożywcze, materiały budowlane, półprodukty, ale również zwierzęta itd.) oraz nieruchomości.

Prace konserwatorskie zwolnione z VAT jako usługi kulturalne

Prace konserwatorskie zwolnione z VAT jako usługi kulturalne

Prace konserwatorskie wielokrotnie były przedmiotem sporów podatkowych między konserwatorami dzieł sztuki a organami podatkowymi. Wiele z tych sporów swój finał znalazło w sądzie, a w wielu orzeczonych przypadkach sądy przyznawały rację konserwatorom zabytków. Przy uwzględnieniu kilku warunków prace konserwatora dzieł sztuki mogą spełniać cechy usługi kulturalnej, a taka podlega pod zwolnienie z VAT. Dla omówienia tego zagadnienia wezmę na tapet wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18.06.2019 r. (I FSK 865/17), w którym konserwator dzieł sztuki wygrał spór ze skarbówką o sposób kwalifikacji podatkowej świadczonych przez niego usług konserwatorskich.

konserwator zabytków zwolnienie
Zwolnienie z VAT dla prac konserwatorskich i restauratorskich

Spór podatkowy konserwatora ze skarbówką

Spór dotyczył zakresu zwolnienia z podatku VAT dla usług konserwatorskich i restauratorskich świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów. Organ podatkowy (tj. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej) uznał, że prace konserwatorskie i restauratorskie mają charakter techniczny, a nie twórczy, co wyklucza zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT). Z drugiej strony wnioskodawca argumentował, że jego działalność ma również charakter twórczy, a nie tylko techniczny. W związku z tym, jest to usługa kulturalna, która podlega pod zwolnienie.

16 września 2024

Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

Artyści oraz twórcy pod pewnymi warunkami mogą skorzystać ze zwolniona od podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT. Dzięki temu ich świadczenia mogą być tańsze nawet o 23%, czyli o wartość VAT. Artykuł opisuje, jakie warunki należy spełnić i na co uważać, aby móc bezpiecznie korzystać ze zwolnienia podatkowego. 

zwolnienie z VAT dla artystów
Usługi kulturalne artysty zwolnione z VAT

 

Usługi kulturalne a zwolnienie z VAT

Przepisy podatkowe przewidują, że zwalnia się od podatku VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.