14 sierpnia 2024

Próbka dla kontrahenta zagranicznego a VAT i CIT

Próbka dla kontrahenta zagranicznego a VAT i CIT

Przesłanie próbki kontrahentowi zagranicznemu nie stanowi transakcji WDT ani eksportu.

Nieodpłatne przekazanie towaru, który spełnia ustawową definicję próbki nie rodzi obowiązków VAT. Zatem przesłanie próbki z Polski do kontrahenta z Unii/spoza Unii nie rodzi obowiązku rozpoznania WDT/eksportu. Taka czynność nie podlega pod VAT.

Przez próbkę, rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:
1) ma na celu promocję tego towaru oraz
2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Próbka musi być identyfikowalna, zatem warto aby była oznaczona jako "próbka", "wzór", "tester" lub inaczej. Ewentualnie sam sposób opakowania może wskazywać, że to jest próbka, np. mniejszy rozmiar. Ustawa nie narzuca sposobu identyfikacji, niemniej jakiś musi być.

Wartość próbki nie jest ograniczona kwotowo jak prezentu.

Na gruncie CIT tego rodzaju przekazanie zachowuje prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wyprodukowaniem lub nabyciem i przekazaniem próbki. Nie jest to reprezentacja ani darowizna, które są co do zasady nkup-em.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie podatkowej, skontaktuj się ze mną i opisz swój problem: p.terpilowski@ptkrp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz o coś spytać lub podzielić się swoimi uwagami - pisz śmiało!