Prawo i podatki dla artystów - szkolenie
Na podstawie doświadczeń ze współpracy z artystami dostrzegam u artystów braki prawniczej wiedzy, które utrudniają artystom poruszanie się po rynku sztuki. Szkoły artystyczne nie uczą wystarczająco o aspektach prawnych i podatkowych działalności artystycznej, a wiedza w książkach i Internecie jest dość skąpa i wybiórcza. Stąd pojawił się u mnie pomysł zorganizowania szkolenia podczas którego w przystępny sposób przekażę wiedzę oraz doświadczenia na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia działalności artystycznej.
|
Prawo i podatki dla artystów szkolenie
|
Szkolenie jest kierowane do artystów na każdym etapie rozwoju kariery i talentu. Nie ma również znaczenia forma sztuki jaką uprawiasz - malarstwo, rzeźba, grafika komputerowa, literatura, ozdoby, biżuteria, moda... współpracuję z artystami z przeróżnych dziedzin sztuki. Jeżeli uprawiasz sztukę i uważasz, że nie znasz się na prawie, nie wiesz jak napisać umowę i nie rozumiesz umów, które podpisujesz, a także nie wiesz, czy artysta płaci podatki, to moje szkolenie jest właśnie dla Ciebie.
Szkolenie odbędzie się w formie online w dniu 16 października 2021 r. (sobota) o godzinie 11:00. Szkolenie potrwa 5 godzin. Podczas szkolenia oraz przez 3 dni będzie można zadawać pytania, na które udzielę odpowiedzi. Dodatkowo, każdy uczestnik szkolenia otrzyma prezentację ze szkolenia z omówieniem zagadnień oraz wzór umowy sprzedaży dzieła sztuki. Koszt szkolenia wynosi 590 zł brutto (możliwość otrzymania faktury VAT).
Program szkolenia:
1. Wstęp – czynności prawne
dokonywane przez artystów i skutki prawne
2. Umowy zawierane przez artystów
a) Sposób zawarcia umowy
b) Jak przygotować umowę
c) Umowa sprzedaży dzieła sztuki – szczegółowe
omówienie
d) Umowa o dzieło – szczegółowe omówienie
e) Umowa z domem aukcyjnym
(licytacja na aukcji) – szczegółowe omówienie
f) Umowa z galerią sztuki –
szczegółowe omówienie
g) Umowa wypożyczenia dzieła sztuki –
szczegółowe omówienie
h) Umowa najmu pracowni, warsztatu,
studia itp.
i) Dochodzenie roszczeń wynikających
z umów
3. Prawa autorskie
a) Autorskie prawa majątkowe – szczegółowe
omówienie
b) Autorskie prawa osobiste –
szczegółowe omówienie
c) Udzielanie licencji do autorskich
praw majątkowych
d) Sprzedaż autorskich praw
majątkowych
e) Inspirowanie się cudzymi utworami
f) Jak zabezpieczyć swoje prawa
autorskie
g) Naruszenie praw autorskich
artysty – prawa artysty i dochodzenie roszczeń
4. Podatki dla artystów
a) Czy artysta powinien prowadzić
firmę
b) Podatek dochodowy dla osób
fizycznych (PIT)
c) Koszty uzyskania przychodów w
wysokości 50%
d) Zryczałtowany podatek dochodowy
e) Podatek od towarów i usług (VAT)
f) Zwolnienia z podatku od towarów i
usług
g) Podatek od czynności
cywilnoprawnych (PCC)
h) Podatek od darowizn
5. Pytania i odpowiedzi
Szkolenie można nabyć przez
LINK (koniecznie podaj
swój adres e-mail dla kontaktu).
Szkolenie poprowadzę ja -
radca prawny Paweł Terpiłowski. Zawodowo zajmuję się doradztwem prawnym oraz podatkowym, obsługuję między innymi artystów, którym doradzam w kwestiach prawnych i podatkowych na rynku polskim oraz zagranicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w rodzinnych kancelariach oraz międzynarodowych korporacjach. Regularnie publikuję artykuły prawnicze i podatkowe oraz udzielam komentarzy dla m.in. dla Rzeczpospolita, Infor, Business Insider, Forbes, TVN 24 BiS, Puls Biznesu. Prowadzę szkolenia z zakresu prawa oraz podatków, w tym dla portalu Rynek i Sztuka, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej o mnie można przeczytać w zakładce
Kontakt. W razie pytań, wątpliwości lub uwag co do szkolenia, proszę o kontakt: tel. 668 199 698, e-mail: p.terpilowski@ptkrp.pl.
Jeśli już mowa o różnego rodzaju szkoleniach, to koniecznie powinniście sprawdzić również odpowiednie szkolenia BHP. Są one obowiązkowe, ale i tak warto wybierać firmy, który pomogą w tym, aby wnieść coś do firmy. Takimi szkoleniami zajmuje się firma https://vicesima.com/pl/oferta/outsourcing-bhp oferując pełen wachlarz usług. Warto wybierać szkolenia BHP, które są przeprowadzone w odpowiedni i interesujący sposób. Tylko dzięki temu pracownicy będą przeszkoleni, a wiedza zostanie na dłużej i będzie użyta w razie problemowej sytuacji.
OdpowiedzUsuń